150 TL ve üzeri Ücretsiz Kargo

Kolik bebeğinizi rahatlatmak için 21 yöntem.

Aşağıdaki yolları deneyerek bebeğinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz…

Kolik bir bebeğiniz varsa huzurlu olmasını sağlamak en önemli amaçlarınızdan biri olabilir. İşte onu rahatlatmak için yapabilecekleriniz:

1- Biberonunu kontrol edin

Eğer bebeğiniz biberondan besleniyorsa, soluğunu kesecek biberonlardan almayın. Daha fazla hava aldıkça, mide sorunu daha fazla artar. Biberon emziğinin çok küçük olmayan delikleri olması gerekir. Böylelikle daha fazla besin yutmasını ve sıvının bir anda gelmesini engeller. Bazı biberonlar hava alımını azaltmak için özel olarak tasarlanmıştır. Bazıları kıvrımlı, bazılarının da sıvılarda oluşan hava baloncuklarını önlemeleri ve emziğin çökmemesi için iç delik ve dolguları vardır. Siz de bebeğinize uygun olan biberonu seçebilirsiniz.

2- Dik beslenmesini sağlayın

Bebeğiniz meme emerken veya hazır mama yerken sütün mideye daha pürüzsüz girmesi için dik durmasını sağlayın. Eğer kıvrık ya da kambur duruyorsa besininyle birlikte fazladan hava alacaktır.

3- Kendini kaybetmeden yedirin

Bebeğinizi açlık krizine girmeden önce yedirin. Eğer açlıktan ağlıyorsa, yemeği ile birlikte daha fazla besin alacak. Onu sakin bir yerde yedirmeye çalışın. Işıkları azaltın, hafif bir müzik açın ve kardeşlerine daha sessiz oynamalarını tembih edin.

4- Sık sık gazını çıkarın

Çok gaz çıkarıyorsa bu da midesinden hava kabarcıklarının çıkmasına neden olur. Gazını çıkarması için yemeğinin bitmesini beklemeyin. Bebeğinizin gaz çıkarmasına yardımcı olmak için altını değiştirirken veya biberonla beslerken birkaç dakikada bir yönünü sürekli değiştirin.

5- Emziriyorsanız beslenme düzeninizi değiştirin

Bebeğinizin sütünüze karşı hassasiyeti olduğunu düşünüyorsanız beslenmenizde birkaç hafta süt ürünlerini azaltın (yoğurt, peynir ve süt gibi). Çünkü inek sütünün verdiği proteinin sütünüzden çıkması uzun zaman alır. Eğer bu işe yaramazsa beslenmenizden baharatlı besinleri, buğday ürünlerini, fındık, çilek, turpgiller (lahana, brokoli ve karnabahar), sarımsak, kafein ve alkolü çıkarmalısınız. Bu ürünler olmadan deneyeceğiniz yeni beslenme düzeninizin sonuçlarını gözlemleyin. Biraz zaman alabilir ama bebeğinizin sürekli ağlayıp rahatsız olmasındansa bu çok daha iyidir.

6- Mamasını değiştirmeyi deneyin

Hazır ama çoğu zaman koliğe neden olmaz ama bebeğinizde kolik varsa, bu değişim gerekli olabilir. Hekiminize içerisinde inek sütü olmayan mamalardan önermesini isteyin.

7- Çaresi doğada olabilir

Uzun zamandır koliği olan bebeklerin anneleri doğal yollara yani çaylara başvuruyorlar (özellikle rezene, dereotu, anason, nane, sarı papatya içeren). Bunların dozajlarında dikkatli olmalısınız. Bu yüzden güvenilir bir aktara danışın ve bu konuda hekiminizden de tavsiyeler alın. Bazı emziren annelerin söylediğine göre bitki çayı içmelerinin bebeklerine faydası olduğunu görüyorlar.

8- Bebeğinize masaj yapın

Bebeğinizin karnına yapacağınız hafif bir masaj daha rahat hissetmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda bebeğinizi dizlerinin karşısında, karnı aşağıda olacak şekilde koyup sırtını sıvazlayabilirsiniz. Bu çoğu zaman artan basıncı azaltır.

9- Sıcak su yöntemi uygulayın

Bazı bebekler karınlarında sıcak su hissetmeleri iyi gelebilir. Sıcak dolu kabın içinde ıslattığınız bez ile üzerinize yatırdığınız bebeğinizin karnına koyun. Suyun çok sıcak olmamasına dikkat edin.

10- Seslerle rahatlatın

Bebekler rahimde geçirdikleri 9 aydan sonra onları ana rahmini hatırlatan ritmik sesleri severler. Bu yüzden onları elektrik süpürgesi gibi ses çıkaran aletlerin yanına rahat edecekleri şekilde yatırın.

11- Müzik dinletin

Bebeğinize şarkı söyleyin ya da güzel bebek müzikleri olan bir CD açın. Hatta bebeğiniz için rahim içi seslere yakın tınılar olan CD’ler bile mevcut. Diğer yandan bazı aileler kolikli bebeklerinin çok sesli rock müzik dinlediklerini de söylüyorlar.

12- Banyo yaptırın

Bebeğinizin kolik vaktinde yaptıracağınız sıcak bir banyo dikkatini dağıtarak rahatlamasını sağlayacaktır. Bazı bebekler aynı zamanda duş altında durmaktan ve sırtlarına su gelmesinden de hoşlanır. Bebeğiniz suyun ritmik hareketleri ve aynı zamanda suyun sesi ile de rahatlayabilir.

13- Bebek bisikleti yapın

Bebeğinizi gün içinde birkaç gün sırtüstü yatırın ayaklarını kibarca yukarı kaldırıp bisiklet pedalı çevirme hareketi yapın. Bu hareket için bez değişimi iyi bir zaman olabilir. Bazı bebeklerin gaz problemine ve mide rahatsızlıklarına iyi gelir.

14- Arabayla gezdirin

Arabadaki hareket, ses ve titreşimin aileler tarafından kolik için en iyi çare olduğunu söylüyorlar. Bebeğinizi araba koltuğuna oturtun ve bebeğiniz rahatlayana kadar yakın çevrede biraz tur atın.

15- Farklı bir atmosferi deneyin

Eğer içerideyseniz, bebeğinizi yürüyüşe çıkarın. Yeni yerler, sesler ve kokular dikkatini dağıtabilir. Yürüyüş sırasında alınan temiz hava ve yapılan ritmik hareketler uyumasına yardımcı olur. Diğer taraftan eğer dışarıdaysanız evde geçireceğiniz sessiz zamanın belki de bebeğinizin tam da ihtiyacı olan şey olduğunu unutmayın.

16- Sessiz olun

Bazı bebekler hareket, ses ve aktivite ile rahatlıyorsa bazıları da durağanlık, sessizlik ve karanlıkta rahatlarlar.

17- Kundaklayabilirsiniz

Bebeğinizin doğumdan önce nasıl dar bir yerde olduğunu düşünün ve bir de şimdi içinde bulunduğu dünyaya bakın. Kundaklamak eski bir yöntem olabilir ve bebeğinizi daha az kontrolden çıkmış hissettirebilir. Kundaklamak kolikli bebeğinizin sadece uyumasına yardımcı olmaz aynı zamanda uykuda kalmasına da yardımcı olur. Çünkü bebeğiniz uyku sırasında sürekli yer değiştirir ve kendi hareketlerine uyanabilir. Bebeğinizin rahatsız olmayacağı şekilde onu kundaklayabilirsiniz.

18- Çevresini güzel kokutun

Bazı bebekler kokuya çok duyarlıdır ve iyi tepki verirler. Aroma terapistleri baş ağrıları, yorgunluk, korku ve endişeye karşı özel yağlı esanslı formüller üretirler. Bebeğinizin sakinliğini ve sinirlerini yatıştırmak için bunlardan birine ihtiyacınız olabilir. Bazıları özel olarak bebekleri rahatlatmak için üretiliyor. Odasında papatya veya banyosunda lavanta kokusu işinize yarayabilir.

19- Hareket ettirin

Bebekler genellikle her hareketin nazik olanında rahat ederler. Bu yüzden sallanan koltuk ya da bebek salıncağı alın. Unutmayın çok fazla yükseğe asmayın ki sizin göğsünüz ve kalp atışlarınıza yakın olmak ister.

20- Emzik önerin

Bebeğinizi sakinleştirecek her şey şu anda sizin için paha biçilmez. Özellikle bazı bebekler için emmek çok rahatlatıcıdır. Normalde karşı çıksanız bile ona bir emzik vermek iyi bir fikir olabilir.

21- Belirli bir düzeniniz olsun

Bebeğinizi ne zaman açsa o zaman yedirmek isteyeceksiniz ama diğer yandan belirli bir düzen içinde olmak onu rahatlatabilir. Bebeğiniz saati takip etmiyor ama günün ritmini algılayabiliyor bu yüzden belirli saatlerde banyo, yürüyüş, dinlenme ve yemek saatiniz olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir