150 TL ve üzeri Ücretsiz Kargo

Formül Mama Hangi Durumlarda Tercih Edilebilir?

Bebek Maması Nasıl Hazırlanır, Kaç Saatte Bir Verilir?

Hazır bebek maması nasıl hazırlanır sorusu, özellikle yeni doğum yapan anneler tarafından fazlasıyla merak edilen bir konuyu oluşturuyor. Çünkü doğumdan hemen sonra sütün az geliyor gibi görünmesi, anneleri hazır mama kullanmaya itiyor. Ancak şunu belirtmek gerekiyor ki, yenidoğan bebek mamaları yalnızca doktor tavsiyesi ile kullanılabiliyor. Zira doğumdan sonra gelen süt, annelere az gibi görünse de çoğu zaman bebeklerin mide kapasitesi için gayet yeterlidir. Haliyle, bebeğin kilo alışında bir eksiklik yoksa ve gün içinde 4 – 5 kere bezini kirletiyorsa, hazır mama kullanmak yersiz olacaktır. Sizler için hazırladığımız makalede, hangi durumlarda mama kullanılır, yenidoğanlar için hazır mama nasıl yapılır, kaç saatte bir mama verilir gibi merak edilen konuları derledik.

Hazır Mama Hangi Durumlarda Kullanılır?

Mamaya başlama, yalnızca hekim tarafından alınması gereken bir karar iken, ülkemizde hazır mama kullanımı ne yazık ki çok yaygındır. Bunun sebeplerinin başında ise bebeğin her ağlamasının aç olduğuna yorumlanması geliyor. Ancak unutulmamalıdır ki, yenidoğan bebekler yalnızca aç olduğunda ağlamaz; gaz sancısı, altının kirli olması ve daha birçok durum ağlamalarının nedeni olabilir. Ancak aileler, bebeğin ağlaması durumunda telaşa kapılıp, aç olduğunu düşünebiliyor ve hemen mamaya başlama kararı alabiliyor. Oysa bebeğin doyup doymadığı, kilo artışı kontrol edilerek ve bezini kirletme sıklığına bakılarak anlaşılabiliyor. Anne sütünün gerek tıbbi, gerekse psikolojik nedenlerle azaldığı veya kesildiği durumlarda ise formül mama kullanımına başlanabiliyor. Rutin doktor muayenelerinde bebeğin yetersiz beslendiği tespit edildiğinde doktor mamaya başlama kararı alabiliyor. O uygulamada da anne sütü ana besin, mama ise yardımcı beslenme şekli olarak konumlandırılıyor ve olabildiğince bebeğin anne sütü ile beslenmesi öneriliyor. Aynı zamanda annede aktif tüberküloz gibi bulaşıcı hastalıkların olduğu durumlarda, hastalık tedavi edilene kadar geçici bir süre mama kullanılabiliyor. Bu süreçte, anne sütünün kesilmemesi için sağım yapılmaya devam edilmesi gerekiyor.  

Formül Bebek Maması Nasıl Hazırlanır?

Peki, formül mama nasıl hazırlanır? Her mama markasının kutusunun üzerinde hazırlama talimatı yer alıyor. O adımları izleyerek bebeğinizin mamasını birkaç dakika içinde hazırlayabilirsiniz. Çoğu formül  mamanın hazırlanışı ise şu şekilde;

  • Öncelikle elinizi yıkayın. Daha sonra biberonu ve biberon kapağını sterilize edin. Özellikle yenidoğan bebekler için her kullanım öncesi biberonun suda 10 dakika kaynatılması önerilmektedir. Isıya dayanıklı cam veya kaliteli sert plastik biberon tercih ettiğinizden emin olun.
  • Daha sonra içme suyunu kaynatıp biraz soğumasını bekleyin. Direkt kaynar su ile hazırlanan mamalar, mamanın besin değerinin düşürebiliyor. Su ılıdıktan sonra (yaklaşık 60 derece), mama kutusunun içinde bulunan ölçeği kullanarak silme hesabı ile biberona koyun. Genel olarak 30 cc suya 1 ölçek mama ekleniyor. Örneğin; yenidoğan bebekler için 60 cc suya 2 ölçek, 3 aylık bebekler için 120 cc suya 4 ölçek mama eklemek yeterli oluyor. Yine de mamayı hazırlarken, kutusunun üzerinde yazan ölçekleri baz almaya dikkat edin.
  • Mamayı olması gerekenden sulu veya koyu hazırlamayın. Bu durum mamanın besleyiciliğini arttırmaz, bebeğinizin kabız olmasına ya da böbreklerinin fazla yorulmasına neden olur. Fazla sulu hazırlamak ise besin değerini azaltır. Bu nedenle doktorunuzun önerilerine ve mama kutusunda yazan talimatlara göre hazırlamaya dikkat edin.
  • Mamayı, beslenmeden hemen önce hazırlayın ve oda sıcaklığında saatlerce bekletmeyin. Uzun süre bekleyen mamalarda bakteriler çoğalabilir.

Bebek Maması Çeşitleri

Bebek mamaları, mamanın üretildiği ham maddeye göre çeşitli gruplara ayrılıyor. Hangisinin kullanılması gerektiği konusunda tamamen doktorun tavsiyesine uyulması gerekiyor. Çünkü inek sütüne alerjisi olan bebekler, her mamayı tüketemiyor. Ya da metabolik hastalığı olan bebeklerin özel mama ile beslenmesi gerekiyor. Mama çeşitlerini inceleyecek olursak;

İnek Sütünden Üretilen Mamalar: Besin dengesi ve sindirim kolaylığı sağlamak adına, inek sütünde bazı değişiklikler yapılarak elde edilen mamalardır. Ancak inek sütündeki proteinlere alerjisi olan bebeklerin kullanması tavsiye edilmemektedir.

Soya Bazlı Mamalar: Soya sütünden elde edilen mamalar hayvansal protein barındırmaz. Laktoz içermediği için alerjik bebekler kullanılabilir. Ancak soyanın GDO sabıkasıyla nedeniyle en az tercih edilen mama türüdür.

Keçi Sütü Bazlı Mamalar: Keçi sütünden üretilen mamalar, vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. Bebeğin kalsiyum ve fosfor ihtiyacını kolaylıkla karşılar.

Özel Mamalar: Prematüre doğan, doğuştan metabolik hastalığı olan, alerjisi bulunan veya çok gazlı bebekler için tercih edilir. Yalnızca doktor tavsiyesi ile kullanılması gerekir.

Formül Bebek Maması Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Bebek mamasına başlama kararını mutlaka doktorunuz vermelidir. Hangi markayı kullanacağınız ise yine bebeğinizin ihtiyacına göre doktorunuz tarafından belirlenmelidir.
  • Bununla birlikte, alınacak bebek maması markasının mutlaka Sağlık Bakanlığı veya Tarım Bakanlığı’ndan onayı olmasına dikkat edilmelidir.
  • Alınan mamanın olabildiğince anne sütüne yakın olması, vanilya gibi aromalar içermemesi önemlidir. Aksi halde bebek gerçek anne sütünü reddedebilmektedir.
  • Bir yağ asidi olan LC-Bufa’nın mama içeriğinde olması önemlidir. Güçlü bağışıklık sistemi için ise içinde laktobasil olan mamalar tercih edilebilir.
  • Başladığınız mamanın bebeğinizde kabızlık, ishal veya başka herhangi bir olumsuz etkiye neden olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzdan yeni bir marka tavsiye etmesini isteyebilirsiniz.

Bebek Maması Kaç Saatte Bir Verilir?

Yenidoğan bebeklerin mide kapasitesi oldukça küçüktür. Başlangıçta 30 – 60 cc genellikle yeterli olur. Bebek büyüdükçe mama miktarı da paralel bir şekilde artacaktır. Aşağıdaki tablo, zamanında doğan ve herhangi bir hastalığı olmayan bebekler için size aşağı yukarı fikir verebilir. Ancak en doğru kararı, bebeğinizin takibini yapan doktor verecektir. Çünkü prematüre bebeklerde, doğuştan metabolik rahatsızlığı olan bebeklerde ve kilosu idealin altı/üstü olan bebeklerde beslenme periyodu farklılıklar gösterebilir.

Önceliğiniz Her Zaman Anne Sütü Olmalı

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bebek beslenmesinde öncelik her zaman anne sütüdür. Çünkü anne sütü, bebeğin ihtiyacı olan neredeyse bütün mineral ve vitaminleri 6. aya kadar tek başına karşılar. Üstelik sindirimi kolaydır, içindeki antikorlar sayesinde bebeği enfeksiyonlara karşı korur. Bu nedenle doktorunuz aksini belirtmediği sürece bebeğinizi yalnızca anne sütü ile beslemelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir